30 Haziran 2015 Salı

Bezirhane'de can pazarı... Ölü ve yaralılar var...

41 ilde 139 bin çiftçi 8 milyon 172 bin dekar doğal afetlerden zarar gördü

Türkiye Ziraat Odaları’ndan Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ne bildirilen 2011-2012 üretim dönemi afet zararları

11 Temmuz 2012 Çarşamba 15:08
41 ilde 139 bin çiftçi 8 milyon 172 bin dekar doğal afetlerden zarar gördü
41 ilde 139 bin çiftçi 8 milyon 172 bin dekar doğal afetlerden zarar gördü 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2011–2012 üretim dönemi başlangıcından itibaren gerçekleşen aşırı yağışlar, mevsim normallerinin altında gerçekleşen hava sıcaklıkları, don, dolu,
  fırtına ve benzeri risklerin tarım ürünlerine önemli zararlar verdiğini bildirerek, “tabii afetlerde ağır bilanço yaşandı. 41 ilde 139 bin çiftçiye ait 8 milyon 172 bin dekar alan tabii afetlerden zarar gördü” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları’ndan Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ne bildirilen 2011-2012 üretim dönemi afet zararları


Ekim-Kasım-Aralık 2011

Konya Emirgazi: 2011 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarında kuraklık nedeniyle tarımsal ürünler zarar gördü.

İç Anadolu-Doğu Anadolu: Şekerpancarı, patates ve diğer bazı sebzelerde görülen don zararı 2011 Yılı Kasım ayında İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altına düşmesi sonucu yaşanan don afeti, başta patates ve şekerpancarı olmak üzere hasadı devam eden çeşitli sebzelere zarar verdi.

Don afetinin verdiği zarar en fazla patateste gerçekleşti. Türkiye toplam patates üretiminin yüzde 30’unun gerçekleştirildiği Niğde ve Nevşehir illeri ile Bitlis İli Ahlat ilçesi, Kayseri İli Yeşilhisar ve Tomarza İlçeleri ve Konya İli Seydişehir İlçesinde 2011 yılı Kasım ayında gerçekleşen don afeti patates üreticilerini mağdur etti. Bu yıl iklim şartları nedeniyle patates ekimlerinin geç yapılması hasadı geciktirdi, erken gelen don olayı ile de tarladaki patatesler zarar gördü.

Niğde İlinde üretilen yaklaşık 700 bin ton patatesin yüzde 30’u, Nevşehir ilinde üretilen yaklaşık 50 bin ton patates hasadı yapılamadan yaşanan don afetinden zarara uğradı. Ayrıca Niğde ilinde bazı ekili lahana tarlaları dondan zarar gördüğü için çiftçi gelirinin tamamını kaybetti. Bitlis İli Ahlat ilçesinde 2011 yılında beklenen 150 bin ton üretimin 40 bin tonu dondan zarar gördü. Kayseri İli Yeşilhisar İlçesinde yaklaşık 3 bin 500 dekar alan, Tomarza ilçesinde ise 140 dekar alanda yetiştirilen patates zarara uğradı.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan Sibirya soğukları,  tarım alanlarını örten kar yağışıyla beraber sıcaklıkları -25 0C’lere kadar düşürerek, sökülmemiş olan şeker pancarının donarak üreticimizin ürününün tarlada kalmasına neden oldu.

Tahminen, Muş’ta 18 bin dekar, Ağrı’da 1800 dekar ve Van/Erciş’te 10 bin dekar olmak üzere pancar sökümü yapılamayan yaklaşık 30 bin dekar alanda toplam 120 bin ton şeker pancarında %80-%100 oranında zarar meydana geldi.


 
2012 OCAK AYINDA AKDENİZ VE EGE’DE SEL, FIRTINA, HORTUM AFETİ

Akdeniz Bölgesinde Ocak ayı başlarında gerçekleşen yağışlar, fırtına ve hortum, serada yetiştirilen ürünlere önemli oranda zarar vermiştir. Ege Bölgesi’nde yaşanan aşırı yağışlar sonucu meydan gelen seller ve derelerin taşması ve kanalların patlaması sonucu ortaya çıkan taşkınlar, yerleşim yerleri yanında, tarım arazilerini sular altında bırakmış, hasadı devam eden narenciye ürününe önemli miktarda zarar vermiştir.


Antalya Kumluca:
Türkiye serada yetiştirilen domates üretiminin %60’ını gerçekleştiren Kumluca ilçesinde gerçekleşen kuvvetli hortum 30 dekar alanda yer alan projeli tünel seraların yarıdan fazlasının çökmesine neden olmuştur. Kumluca’da zarar gören seralarda sigorta yaptıran çiftçinin yok denecek kadar az olduğu belirlenmiştir. Sigorta yaptırmamanın önemli nedeni tapuların hisseli olmasından kaynaklanmıştır. Maliyetin yüksek olması zararın boyutunu artırmıştır.


Antalya Merkez:
Muratpaşa ve Kepez ilçelerinde yaklaşık 150-200 dekar serada domates başta olmak üzere, kesme çiçek ve çeşitli sebzeler zarar görmüştür.

Antalya Demre: İlçede meydana gelen fırtına ve hortum 120 dekar sera alanında seralara zarar vermiş ve bu durumdan biber, domates ve kabak ürünleri zarar görmüştür. Bu alanlarda yer alan seraların bir kısmının naylonu sökülürken bir kısım serada da çökme olmuştur.

Muğla İli Köyceğiz İlçesi: 6 Ocak 2012 tarihinde başlayan yağışlar çay ve derelerin taşmasına neden olmuştur. Tarım arazileri sular altında kalmış, özellikle narenciye bahçeleri önemli oranda zarar görmüştür.

Muğla Ortaca; İlçede gerçekleşen fırtına seraların camlarının kırılmasına ve plastiklerinin yırtılmasına sebep olurken ürünler önemli oranda zarar görmüştür. Ayrıca narenciye bahçelerinde meyvelerin dökülmesine yol açmıştır.

Denizli Sarayköy: Aşırı yağışlar Büyük Menderes nehrini taşırmış, oluşan taşkın ilçenin ova köylerinde tarım alanlarının sular altında kalmasına neden olmuştur.

Denizli Tavas: Aşırı yağışlar özellikle drenaj alanlarındaki dar kanalların patlamasına neden olmuş, buğday, arpa ekili alanlar sular altında kalmıştır.

Denizli Kale: Akçay dere kenarında bulunan arazilerde sıkıntı yaşanmış, üretim dönemi itibarıyla arazide fazla ürün olmaması zararın artmasını önlemiştir. Kale biberi ekim dönemi olması nedeniyle yağışlar biberin ekim zamanının gecikmesine neden olmuştur.


  
2012 OCAK AYI ORTALARINDA BURSA YENİŞEHİR’DE DON AFETİ


2012 Ocak ayı ortalarında hava sıcaklıklarının normallerinin altına düşmesi sonucu Marmara Bölgesi’nde özellikle kışlık sebze üretiminin yoğun olarak gerçekleştirildiği Bursa’nın Yenişehir ilçesinde kışlık sebzeler tarlada donmuştur.

İlçede, kış aylarında ıspanak, brokoli, beyaz lahana, karnabahar ve pırasa üretimi geniş alanda yapılıyor. Aşırı soğuklar ilçedeki sebzelerde büyük zarara yol açmış, pırasa, beyaz lahana, karnabahar ve brokoli dondan zarar görmüştür. Tarla ürünlerinin sigorta kapsamında yer almaması zararın boyutunu artırmıştır.

 2012 OCAK AYI SONU HATAY VE SÖKE’DE SEL AFETİ

Hatay’a çok ciddi miktarda kar yağması, kar sularının yağmurla erimesi, Aydın’ın Söke Ovası’nda ise aşırı yağışlar sele neden olmuş, Hatay ve Söke’deki sellerle 200 bin dekardan fazla tarımsal alan su altında kalmıştır.
Hatay’da 16 dönüm alanda kurulu olan seralar da su altında kalmıştır. Ağırlıklı olarak sebze üretiminin yapıldığı seralardaki ürünler büyük oranda zarara uğramıştır. Sel sonucu elektrik direklerinin yıkılmasıyla birlikte birçok büyükbaş ve küçükbaş hayvan da elektrik akımına kapılarak telef olmuştur. İlde selden dolayı mera alanları da su altında kaldığı için hayvanlar meralara götürülememiştir. 25 Ocak’ta gerçekleşen aşırı yağışlar, Söke Ovası’nda 100 bin dekar alanı sular altında bırakmış, bu alanın 10 bin dekarında çeşitli yem bitkileri, buğday ve arpa ekili olduğu için, su baskını bu alanlarda yeni çimlenen buğdaylarda kalitenin düşmesine neden olmuştur. 3 köyün topraklarının bir kısmı sular altında kalmıştır. Söke Ovası’nda tarım arazileri baraj kapaklarının açılmasından kaynaklanan selden etkilendiğinden, bu arazilerin Tarım Sigortaları  (TARSİM) kapsamına girmediği bildirilmiştir.

 
2012 OCAK-ŞUBAT-MART AYLARI DON ve KURAKLIK

Konya Emirgazi: Kış mevsiminin yoğun kar yağışı ardından görülen donlardan sulu ve kuru alanlarda tarımsal ürünler yaklaşık %50 oranında zarar görmüştür. Ayrıca ilkbaharda beklenen yağışın görülmemesi nedeniyle tarımsal ürünler kuraklıktan da zarar görmüştür.

Aksaray: Ocak, Şubat ve Mart aylarında görülen don ve merkez ilçeye bağlı İncesu beldesinde ilkbaharda görülen kuraklık nedeniyle kuru alanlardaki tarımsal ürünlerde %70, sulu alanlarda ise elektrik borçları nedeniyle sulama yapılamadığı için %45 civarında zarar görülmüştür.

 

2012 NİSAN AYI FIRTINA, HORTUM, AŞIRI YAĞIŞLAR

Nisan ayı başlangıcından itibaren gerçekleşen fırtına, hortum, aşırı yağış gibi afetler, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin bazı illerinde seralar başta olmak üzere, ekimi yeni yapılan tarla ürünleri ile meyve ve sebzelere zarar vermiştir.

 

Aydın: Aydın merkez, Buharkent, İncirliova, Sultanhisar ilçelerinde gerçekleşen fırtına erik, şeftali, kayısı gibi meyvelere zarar vermiştir. Umurlu beldesinin önemli bir ürünü olan erik ağaçları zarar görmüştür.

Aydın Söke: Ocak ayının son haftasında aşırı yağışlardan dolayı sular altında kalan Söke Ovası, iki ay aradan sonra Nisan ayının son haftasında tekrar sular altında kalmıştır. Gerçekleşen yağışlar ve yüksek kesimlerde eriyen kar nedeniyle barajlarda doluluk oranı artmıştır. Barajlardan su bırakılması ile yaklaşık 45 bin dekar tarım arazisi sular altında kalmıştır. Söke Ovası’nda Nisan ayının sonundan itibaren pamuk ekimine başlanacak yörede, ekimde gecikme olmuştur. Pamukta geç ekim, verim düşüklüğü başta olmak üzere, hasat döneminin ertelenmesi nedeniyle olabilecek yağışlardan dolayı kalite kaybına uğrayabilecektir. Ekim ve hasat dönemlerinde taşkınların önlenmesi amacıyla en kısa zamanda Büyük Menderes Nehri’nde yatak temizliğinin yapılması gerekmektedir.  

Konya:
Karapınar ve Cihanbeyli ilçesinde gerçekleşen kum fırtınası çıkış döneminde olan buğdaylara, ekimi yeni yapılan şeker pancarlarına zarar vermiştir. Buğdayda zararın boyutunun bazı alanlarda büyük oranlara ulaştığı tahmin edilmektedir. Şeker pancarının %70 i yeniden ekilmiştir.

 

Yalova: Fırtınanın verdiği zarar en fazla Yalova ilinde görülmüştür. 1414 sera ve seralarda ekili olan kesme çiçek, salatalık, semizotu, gibi ürünler zarar görmüştür. Fırtına şiddetinin fazla olması nedeniyle plastik seraların örtüleri tamamen uçarken, demir aksamları da yerlerinden çıkmıştır. Bu ilimiz çiftçilerinin önemli bir geçim kaynağı olan kesme çiçek üretiminin zarar görmesi, çiftçilerin mağduriyetine neden olmuştur. Açık alanda ise meyve ağaçlarında dallarda kırılmalar ve yatmalar görülmüştür.

 

Kocaeli: Seracılığın yoğun olduğu bu ilimize bağlı Gebze ilçesi Kadıllı Köyü’nde zararın boyutu büyüktür. Yapılan tespitlere göre, toplam 1409 serada zarar vardır. Bu seraların tamamının plastik örtüleri atmış, 300’ünün demir aksamı zarar görmüştür. Seralarda üretimi yapılan kıvırcık, tere, roka, yeşil soğan gibi ürünler zarar görmüştür. Bartın: Seracılığın yoğun yapıldığı 15 köyde 250 sera ve seralarda ekili olan çeşitli sebzeler fırtınadan zarar görmüştür.

 

Düzce: Fırtına, ova ve köylerde etkili olmuştur. Bu köylerde seraların plastik örtüleri ve demir aksamları ile seralarda üretimi yapılan domates, salatalık, biber fideleri zarar görmüştür.

 

Düzce Akçakoca: 18 Nisan 2012 tarihinde sıcak hava ile birlikte gerçekleşen sert rüzgar, fındık bahçelerinde meyve gözlerinin ve yaprakların yanmasına neden olmuştur. Zararın boyutunun yüksek arazilerde daha fazla olduğu belirtilmektedir. Akçakoca’da yaşanan sert ve sıcak rüzgarların fındık bahçelerine %20-40 oranında ürün kaybına yol açacağı tahmin edilmektedir.

 

Antalya: Kaş ilçesinde 6 köy ve 3 beldede %80 domates, %20 biber ekili cam ve plastik seralarda zarar görülmüştür. Cam seralarda kırılma, plastik örtülerde atma olmuştur.

 

Giresun, Ordu: 2, 9 ve 19 Nisan 2012 tarihlerinde yaşanan fırtınadan tepelerde ve sırt kesimlerde rüzgara maruz kalan yamaçlarda yer alan fındık ağaçları zarar görmüştür. Fındıklarda çotanak taslaklarının oluşması nedeniyle ağaçların fırtınaya karşı hassas olduğu bu dönemde gerçekleşen fırtına, yeni oluşan sürgünlerin kopmasına, meyve gözlerinin yanmasına ve dalların kırılmasına neden olmuştur. 

Manisa: Aşırı yağışlar nedeniyle baraj kapaklarının açılması, aynı zamanda yağışların devam etmesi, Gediz Nehri’nin taşmasına neden olmuştur. Nehrin etrafında bulunan Turgutlu ilçesine bağlı tarım arazileri sular altında kalmıştır. Oluşan su baskınından en fazla bağ alanları zarar görürken, zamanında ekimi yapılacak mısır, domates, biber alanlarının sular altında kalması ekimlerin gecikmesine neden olmuştur.

Muğla:
Fethiye ilçesinde etkili olan fırtına çoğunlukla domates ekili seralara zarar vermiştir.

 

2012 MAYIS AYI DOLU AFETİ

Bursa Yenişehir: İlçede 14 köyde 46 bin 500 dekar alanda çeşitli ürünler doludan zarar görmüştür.

Kocaeli: Merkeze bağlı bazı beldelerde fındıklarda ve yaklaşık 100 dekar üzüm bağı dolu yağışından zarar görmüştür.

Kocaeli Karamürsel:
Karamürsel Genelinde dolu yağışından sebze ve meyvelerde yüzde 80 zarar görülmüştür. İlçeye bağlı 5 köyde; Çamdibi, Fulacık, Dereköy, Karaahmetli ve Oluklu köylerinde ise başta kiraz, şeftali, armut ve sebzeler olmak üzere tüm ürünlerde %100 ürün kaybı tespit edilmiştir.

Kocaeli Gölcük: İlçede yaşanan dolu afeti 250 çiftçinin 3.700 dekar alanda kiraz, elma, armut, üzüm ürünlerine zarar vermiştir. Zararın boyutu 9 milyon TL: civarındadır.


Sakarya:
Merkeze bağlı 5 belde de yaklaşık 14 bin dekar alanda dolu yağışı başta fındık, mısır, kiraz, ceviz ürünlerine zarar vermiştir.


Manisa Alaşehir:
İlçede yaşanan dolu afeti sultaniye üzüm bağlarına ve tütünlere %80–90’ a varan oranlarda zarar vermiştir.


Denizli Buldan:
İlçede yaşanan dolu afeti üzüm, kiraz, elma, çilek, şeftali ürünlerine %20–80 arasında zarar vermiştir.


Yalova Altınova:
İlçede etkili olan dolu ve fırtına meyve sebze ve kapalı seralara zarar verdi. Genel olarak tüm ürünler etkilendi ancak, kivide taze sürgünlerin kırılması, gelecek yılın verimini de olumsuz etkileyecektir.


Muğla Merkez:
Merkez İlçeye bağlı Yenice ve Doğanköy köylerinde dolu afeti nedeniyle 99 çiftçi zarar görmüştür.


Aksaray:
Merkez ilçeye bağlı köy ve kasabalarda dolu yağışı nedeniyle ürünlerde ön hasar tespitine göre %80–100 oranında zarar vardır.


Haymana:
Dolu nedeniyle Emirler, Kesikkavak, Sırçasaray, Tepeköy ve Boğazkaya köylerinde tarım arazileri zarar görmüştür.


Tokat:
Tokat Merkez, Pazar, Turhal, Niksar, Zile ve Erbaa ilçelerinde şiddetli rüzgar ve dolu yağışı nedeniyle başta hububat olmak üzere sebze ve meyve ağaçları zarar görmüştür.


Bursa İnegöl:
İnegöl’de meydana gelen dolu olayları ile birlikte 2.625 çiftçi zarar görmüştür. Toplam 17.300 dekar alanda dolu zararı meydana gelmiş olup, 45 milyon TL tutarında zarar meydana gelmiştir.


Çanakkale Bayramiç:
Bayramiç ilçesinde dolu daneleri meyvede ezilme ve zedelenme yaparak zarar oluşturmuştur. Dolu zararı nedeniyle elmada kalite kaybı meydana gelmiştir.


Kayseri Yeşilhisar:
İlçe merkezi ve köylerinde meydana gelen dolu afeti nedeniyle 18.000 dekar elma bahçelerinde %70-80 oranında katle kaybı medyana gelmiştir. Ayrıca 8.000 dekar ayçiçeği ekili alanlarda da %20-30 zarar meydana gelmiştir.


 
2012 HAZİRAN AYI

Mardin Kızıltepe, Derik; Şanlıurfa Viranşehir: Kızıltepe, Derik ve Viranşehir’de 17 Haziran 2012 akşam meydana gelen şiddetli rüzgar nedeniyle buğday başaklarını dökerek %90 zarar meydana getirmiştir. Adı geçen ilçelerde arazilerin %50-60’ı biçilmediğinden üreticilerin zararı oldukça büyük olup, mahsul alamayacaklardır. Üreticilerimiz arazilerin çok hisseli olması nedeniyle sigorta yaptıramamış olması kayıplarını da artırmıştır.


Niğde/Altunhisar:
Ziraat Odası ile İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından birlikte yapılan mahsul kontrollerinde Altunhisar ilçesinde %60 kuraklık meydana geldiği tespit edilmiştir.


Konya Emirgazi:
28 Haziran 2012 tarihinde Birliğimize gönderilen bilgilerden; Emirgazi ilçemizde yetiştirilen hububat kuraklık ve dondan ortalama yüzde 45 ila yüzde 80 oranında zarar görmüştür.


2012 TEMMUZ

Samsun Merkez: 2-3-9 Temmuz’da meydana gelen yağışlar sel felaketine yol açmış, Samsun ilinde toplam 13 kişi hayatını kaybetmiştir. Hasar tespit çalışmaları devam etmektedir.


Çarşamba:
Yaşanan sel ve fırtına nedeniyle ekili ve dikili alanlar zarar görmüştür. Fındık bahçelerinde %20-50 zarar meydana geldiği, kavaklıkların söküldüğü odamız tarafından belirtilmektedir. Hasar tespit çalışmaları devam etmektedir.


Samsun Terme:
Terme’de sebze ve çilek bahçeleri ile soya, çeltik ve mısır ekili alanların tamamının sular altında kaldığı, yağışın ardından meydana gelen dolu nedeniyle de fındık bahçelerinin zarar gördüğü, 9 Temmuz’da meydana gelen yağışın ardından fındık bahçelerinin yarım metre su altında kaldığı belirtilmektedir. Termedeki toplam zarar oranının % 50 düzeyinde olduğu ifade edilmiştir.


Ayvacık:
İlçede bir kişi selin yol açtığı heyelan nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Ayvacık ilçesine bağlı 10 köyde zarar meydana gelmiş olup, hasar tespit çalışmaları devam etmektedir.


Salıpazarı:
Meydana gelen yağışlar nedeniyle fındık, mısır ve çeltik allarında hasar meydana gelmiş olup hasar tespit çalışmaları devam etmektedir.


Sinop:
Sel felaketi nedeniyle Dikmen, Durağan, Gerze, Ayancık ve Türkeli ilçelerinde buğday, mısır, çeltik ve fasulye alanları zarar görmüş, hayvan kayıpları meydana gelmiştir. Durağan ilçesinde hayvanların büyük çoğunluğu sele kapılıp telef olmuştur. Tarım İl Müdürlüğü verilerine göre Durağan ilçesinde %100 hasar meydana gelmiştir. Diğer ilçelerde ise %50-60 oranında hasar meydana gelmiştir. 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  GAZETE MANŞETLERİ
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  dmoz.org
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  E-GAZETE
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV

  banner82

  banner80

  banner63

  banner54